недеља, 23. фебруар 2014.

MARIO KINEL i njegove kompozicije - Iz melodije u melodiju... (Diskos LPD 707) (1975. god.)  

 

"Mario Kinel (originalno Mario Kuhnel, Sušak 1921. - Zagreb 1995.)
Kompozitor, pesnik, prevodilac, novinar, urednik i voditelj radijskih emisija. Krajem četrdesetih u Zagrebu upoznaje Ivu Robića i posle za njega piše više popularnih tekstova: Samo jednom se ljubi (1956.), Srce laku noć (1956.), Ne plači (1957.).
Već 1949. vraća se kući, a od prvog januara 1951. radi na Radio Rijeci kao novinar i urednik.
Kad se sredinom pedesetih oko Radija okupila poveća grupa pevača i muzičara, Kinel postaje glavni pokretač snažne zabavno-muzičke proizvodnje koja je u svega godinu dana, 1955./1956., rezultirala s pedesetak pesama koje je od riječkog Radija preuzeo Jugoton i izdao na pločama.
Kinel je pre svega bio tekstopisac popularnih šlagera koje su uredili brojni kompozitori, te majstor prepeva brojnih hitova Sanrema (koji su bili najveće uporište za uspeh Riječana), no i sam je kompozitor (i tekstopisac) nekih omiljenih kompozicija poput Valcera o Kostreni i Jedne noći u Kostreni (obe 1955.)."
                                                            Čarobna igla - Muzej grada Rijeke

" "Iz melodije u melodiju..." - jednostavan i ležeran, u suštini melodičan naslov. I radna biografija Marija Kinela jedan je neprekinuti slijed. Kompozitor i autor tekstova zabavne muzike, novinar i publicist, muzički urednik i izdavač, suradnik radija i televizije, simultani i stručni prevodilac, a isto tako književni (cijenjeni su njegovi prepjevi poezije naših književnika na talijanski i obrnuto, što je manje poznato široj javnosti, ali ne iznenađuje kad se zna da Mario Kinel poznaje talijanski, dakle izrazito muzikalni jezik, kao svoj maternji). A time popis aktivnosti nije još iscrpljen, jer ne treba izostaviti ni njegov rad na muzičkoj i filmskoj kritici, humoru, enigmatici...
Kao funkcioner brojnih muzičko-strukovnih udruženja zalaže se za staleške interese kompozitora i pisaca tekstova.
Da bi se o našoj zabavnoj muzici počelo uopće ozbiljnije razgovarati, bili su potrebni ljudi poput Marija Kinela. Bogato ovdaznje i međunarodno iskustvo stečeno radom na radiju i suradnjom u brojnim listovima, uz već poslovičnu sistematičnost, omogućili su pionirski posao: objedinjavanje u posljeratnoj fazi još malobrojnih pojedinačnih nastojanja, organiziranje susreta koji će biti i rezime trenutačnih traženja i mogućnosti i poticaj mladima koji dolaze.
Iz melodije u melodiju. Iz jednog angažmana u drugo. Stalna iznimno aktivna prisutnost u svim zbivanjima na domaćem i međunarodnom planu rezultiraju brojnim kontaktima. Mario Kinel je jednostavno rado viđena osoba; on je apsolutno u toku svih zbivanja. I tamo gdje se kreira, gdje stih i glazba nastaju, i tamo gdje se iznalaze mogućnosti da taj rad nađe put do slušaoca. Dovoljno je pogledati njegovu privatnu diskoteku i notnu arhivu zabavne muzike, koje rado stavlja na raspolaganje sredstvima javnog informisanja, pa da se ocijeni koliko je truda i ljubavi u to uloženo. Posebna, da tako kažemo, specijalnost su mu evergreeni, melodije neprolazne svježine.  Uvijek ćemo se rado sjetiti  njegova TV-ciklusa "Stare, dobre melodije" na I i II programu TV-studija Zagreb i TV-Koper, emisije koja nam je u punoj mjeri približila najkvalitetnije trenutke zabavno-muzičke tradicije sa svih strana. Publika i kritika bile su jednodušne u pozitivnim ocjenama.
Mario Kinel, čiji opus - promatran izdvojeno od dugogodišnjeg kontinuiteta - može obeshrabriti nadobudnog početnika (preko 500 kompozicija, oko 700 originalnih tekstova i preko 2000 prepjeva šlagera, ili - kako bi se danas reklo - "hitova"), i pored iznimno temeljitog uvida u zbivanja, posebno na sceni talijanske kancone, od samog početka na izvoran način izgrađuje vlastiti muzički izraz. Pa kad bismo u danas već prerazvijenom festivalskom životu pokušali odvojeno promatrati neke već izgrađene fizionomije, zasigurno bismo ustvrdili da je Mario Kinel, na primjer, preteča festivala "Melodije Istre i Kvarnera" (na kojemu je, uostalom, jedini autor zastupljen na svih 11 dosad održanih festivala). I više od toga. Na primorskom melosu inspirirani melodičar već pedesetih godina suvremenim kompozitorskim pristupom gradi urbani izraz. Taj glazbeni jezik, u svojoj punoći melodijske invencije, provlači se kroz cjelokupno stvaralaštvo Marija Kinela. Posebno je, međutim, živ u melodijama povezanim u fantaziji pok. Ferde Pomykala ( s kojim je Kinel kao tekstopisac imao nekoliko zapaženih uspjeha), na prvoj strani ove ploče.
Ovdje su sabrane kompozicije Marija Kinela što ih izvode orkestri Radio-televizije Zagreb u nenametljivoj orkestraciji, pa su te pjevne teme ugodna zvučna kulisa u neobaveznim trenucima, a uz njih možete i zaplesati: nismo li godinama šlagere nazivali "plesnim melodijama"?! No to i nije bitno. Čini nam se da je važnije pokušati odrediti doživljaj Kinelove muzike. Mislimo da on od muzike kao mogućnosti izraza uzima upravo onoliko koliko je potrebno da ostvari srdačnost i osjećajni kontakt s publikom kojoj se povjerava.
Vjerujemo da ćete "longplejku" koja je pred vama rado prihvatiti. Onako kao što te iste melodije rado slušate na programu RTV-Zagreb, čijoj susretljivosti zahvaljujemo realizaciju ove ploče."
                                                                         Drago Britvić i Slobodan Šelebaj

                                                                                        tekst sa omota ploče





















Mario Kinel i njegove kompozicije u izvedbi orkestra radio-televizije Zagreb
Iz melodije u melodiju...

A:
Ferdo Pomykalo:
MELODIJE MARIJA KINELA
orkestralna fantazija
    1. Jedna noć u Kostreni
    2. Bijela lađa plovi morem
    3. Sniježi
    4. Ti si moja pjesma
    5. Valcer o Kostreni
    6. Ko divan san
    7. Ptičice male
    8. Bez tebe
    9. Primi me, majko
    10. Jadran u noći
Revijski orkestar RTZ
Dirigent: Ferdo Pomykalo

B:
1. Suton
2. Sniježi
3. Primorska serenada
4. Veseli ribolovac
5. Zašto moram ostati sama?
Revijski orkestar RTZ
    Dirigent Ferdo Pomykalo (1)
Plesni orkestar RTZ
    Dirigent Miljenko Prohaska (2, 3)
Zabavni orkestar RTZ
    Dirigent Zlatko Šernjul (4, 5)


http://www.sendspace.com/file/k1flcl